Start Napisz

Rodzaje jodełki - klasyczna, francuska, węgierska

23.04.2021

O gustach się nie dyskutuje. Każdy z nas ma swój indywidualny styl, preferencje i upodobania. Dotyczą one również aranżacji w naszych domach. Są jednak rozwiązania, które określić należy mianem klasycznych czy ponadczasowych. Taki status ma m.in. podłoga drewniana ułożona w jodełkę. Dla wielu to synonim wyrafinowanego smaku, który podnosi elegancję wnętrza i doskonale koresponduje niemal z każdym stylem.

Parkiet drewniany w jodełkę można zobaczyć nie tylko w starych kamienicach czy międzywojennych willach. To rozwiązanie idealne również do nowoczesnych apartamentów, industrialnych loftów, zwykłych domów jednorodzinnych, jak również miejsc komercyjnych, np. restauracji, biur czy hoteli.

Decydując się na parkiet drewniany w jodełkę, należy wziąć pod uwagę to, że do wyboru mamy jego trzy rodzaje: jodełkę angielską, francuską oraz węgierską. Każda z nich ma inny kąt, pod którym przycięte są deszczułki.

JODEŁKA ANGIELSKA

Jodełka angielska to tzw. jodełka klasyczna. Układa się ją tak, by krótszy bok jednej deski łączył się z dłuższym bokiem drugiej deski pod kątem 90°. Krańce deszczułek przylegają wówczas bezpośrednio do siebie, co sprawia, że otrzymuje się bardzo gustowny wzór. Istotny jest przy tym podział na jodełkę klasyczną pojedynczą i podwójną. Ta pierwsza jest bardziej subtelna, natomiast druga – wyrazista. Bez względu na wariant ułożenia, to wzór dopasowany do przestrzeni zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych, a także do drewna jasnego, jak i ciemnego.

JODEŁKA FRANCUSKA

Jodełkę francuską charakteryzuje ułożenie z deseczek przyciętych pod kątem 45°, na krótszych krawędziach – w taki sposób, by po ich złożeniu uzyskać między nimi kąt prosty. Na poziomie symbolicznym otrzymany wzór odzwierciedla grot strzały. Jest zatem ostry, ale jednocześnie bardzo wysmakowany i regularny, przez co układ parkietu wyróżnia harmonijny dynamizm. Taka aranżacja pasuje do dowolnej przestrzeni, bez względu na styl, metraż i cel użytkowania. Materiał dostępny jest w różnych wymiarach, dlatego wielkość pomieszczenia nie ma znaczenia. Z kolei jego styl – minimalistyczny, retro, loftowy czy klasyczny – przepięknie dopełni parkiet ułożony w jodełkę francuską.

JODEŁKA WĘGIERSKA

Parkiet ułożony w jodełkę węgierską cechuje natomiast układ z deseczek przyciętych pod kątem 60°, które po złożeniu tworzą kąt 120°. Jest to wzór bazujący na delikatnym, a jednocześnie dosyć szerokim zygzaku. Jego uroda jest bardziej łagodna i mniej dynamiczna, dzięki czemu motyw ten doskonale sprawdza się w przestronnych wnętrzach, nie tylko w miejscach komercyjnych, ale też w domach czy zwykłych mieszkaniach, ponieważ optycznie powiększa przestrzeń.  

WYBÓR SKROJONY NA MIARĘ KAŻDEGO WNĘTRZA

Parkiety z jodełek to rozwiązanie dopasowane idealnie do wnętrz zarówno pod względem stylu, jak i wielkości danej przestrzeni. Ważnym czynnikiem jest możliwość dostosowania wymiaru klepek do wielkości wnętrza, ponieważ długości i szerokości desek są dostępne w wielu formatach, a dobry wybór tych parametrów zagwarantuje, że wzór będzie prezentował się doskonale.

IKONA STYLU

Projektując czy remontując mieszkanie, dom czy jakąkolwiek przestrzeń, warto postawić na element aranżacji, który będzie jednocześnie wyrazisty, ale nie przytłaczający; piękny i ponadczasowy, ale nie archaiczny; elegancki i stylowy, ale nie dystansujący i pretensjonalny. Parkiet drewniany w jodełkę łączy w sobie to, co najlepsze. Stanowi doskonałe i praktyczne uzupełnienie wnętrza i wyjątkowo dobrze dopasowuje się do stylu jego właściciela. Jest ozdobą domu, która przyciąga uwagę i zachwyca.